Odluka o razvodu nikada nije laka. Bilo da je posledica dugogodišnjih nesuglasica, udaljavanja ili jednostavno – različitih životnih puteva, ona predstavlja veliki emotivni i životni izazov. Kada u toj priči postoje i deca, situacija postaje još složenija i zahteva posebnu pažnju, strpljenje i odgovornost.
Često smo u prilici da razgovaramo sa ljudima koji nam se javljaju zbunjeni, zabrinuti i puni straha – ne samo zbog neizvesnosti pravnog postupka, već i zbog pitanja šta će biti sa njihovom decom. Upravo zato želimo da objasnimo osnovne korake, ali i pružimo izvesnu utehu: niste sami, i kroz ovo se može proći, dostojanstveno, pravično i u najboljem interesu deteta.
Postupak razvoda – prvi korak ka novoj etapi života
Razvod u Srbiji može biti:
– sporazuman, kada oba supružnika žele da okončaju brak i postižu dogovor o svim važnim pitanjima (deca, imovina, izdržavanje);
– ili sporan, kada ne postoji saglasnost, pa sud mora odlučivati nakon sprovedenog postupka.
U oba slučaja, ako postoje maloletna deca, sud ne može doneti odluku o razvodu bez prethodnog rešenja o vršenju roditeljskog prava.
Šta znači „vršiti roditeljsko pravo“ nakon razvoda?
Roditeljsko pravo je mnogo više od pravnog pojma – to je odraz ljubavi, odgovornosti i brige koju roditelj ima prema detetu. Nakon razvoda, postavlja se pitanje: ko će ubuduće donositi odluke važne za život deteta, gde će dete živeti, kako će se organizovati kontakti sa drugim roditeljem?
Sud može odlučiti da roditeljsko pravo vrše oba roditelja zajednički, ako postoji dobar odnos i mogućnost komunikacije ili da ga vrši jedan roditelj samostalno, uz pravo drugog na viđanje i učešće u važnim odlukama (u meri u kojoj je to u interesu deteta).
Centar za socijalni rad ima veoma važnu ulogu u ovom postupku – njihovi stručnjaci procenjuju porodičnu situaciju, razgovaraju sa roditeljima i decom, i daju mišljenje sudu. Mada mnogima ovo deluje formalno, Mišljenje Centra za socijalni radu, gotovo uvek, postupajući sud prihvata, te isto ima težinu i vredi se pripremiti za taj deo postupka.
Dete ima pravo na oba roditelja
Bez obzira ko vrši roditeljsko pravo, zakon polazi od toga da je za dete najbolje da ima odnos sa oba roditelja. Zato roditelj koji ne živi sa detetom ima pravo na redovne lične kontakte sa detetom (viđanje, telefonski razgovori, druženje), ali i obavezu da finansijski doprinosi njegovom izdržavanju (alimentacija).
Iznos izdržavanja određuje sud na osnovu primanja roditelja, potreba deteta i drugih okolnosti. Važno je znati: izdržavanje nije kazna, već način da dete ima sve što mu je potrebno, bez obzira na to sa kim živi.
Uloga advokata – pravna pomoć, ali i podrška
Svaki slučaj je različit, jer svaka porodica nosi svoju priču, svoje rane i svoje vrednosti. Ono što je uvek zajedničko je potreba da neko vodi postupak sigurno, stručnim putem, ali i sa razumevanjem i poštovanjem.
U ovim postupcima, mišljenja smo, da je potrebno pažljivo i bez osude saslušati klijenta, tek potom pristupiti davanju saveta i predloga, kao i kreiranju strategije koja mora obuhvatiti, pored klijenta i najbolji interes deteta. U nekim situacijama, advokati uspevaju da postignu dogovor pre nego što bi se uopšte došlo do suda. U drugim, vodi se sudski postupak uz svu potrebnu dokumentaciju i dokaze, ali uvek sa jednim ciljem: da ishod bude u najboljem interesu deteta i da se prava klijenta maksimalno zaštite.
Zaključak – korak po korak, uz prav(n)u podršku
Razvod ne mora biti borba. Može biti dogovor. Može biti novi početak. Ako postoji volja da se stvari urede na miran način, uz pravnu podršku i dobru pripremu, rezultat može biti stabilna nova životna struktura u kojoj dete nastavlja da raste uz ljubav oba roditelja.
Ako vam je potrebna pravna pomoć u vezi sa razvodom ili pitanjima roditeljskog prava, poverenje je osnov svakog odnosa, te bi advokat trebalo da vas kroz ovaj, neretko mučan postupak, vodi sigurno, profesionalno i ljudski.
Advokat Aleksandar Kostić, ll.m.